Çocuğunuzu okula başlamadan önce öğretmeniyle tanıştırın

Ailelere okula başlangıç konusunda önerilerde bulunan Medical Park Gebze Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Jülide Durak, “Adaptasyon sürecini sorunsuz atlatması için okula yeni başlayacak çocuğunuza gideceği okul ve öğretmenlerini önceden tanıma fırsatı verin. Okul açılıyor artık senden kurtuluyorum, seninle çok uğraştım artık sıra öğretmeninde, o seni adam eder gibi yanlış anlaşılabilecek ifadelerden sakının” dedi.

 

Okulların açılmasına sayılı günler kala hem okula ilk kez başlayan hem de tatil dolayısıyla ara veren çocuklarda okula uyum sürecinde zorluklar yaşanabileceğine dikkat çeken Medical Park Gebze Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Jülide Durak, ailelere uyarılarda bulundu. 

 

Ailelerin akıllarında ‘çocuğum okula uyum sağlayacak mı, ebeveyn olarak okula adaptasyonu sağlamak için neler yapabilirim, çocuğumun ders çalışmasını nasıl sağlayabilirim, ilk kez okula gidince ağlar mı’ gibi soruların olabileceğini dile getiren Uzm. Klnk. Psk. Durak, çocuğun yaşadığı bu belirsizlik durumlarını gidermek için öncelikle detaylı bilgi vermenin önemli olduğunu vurguladı.

 

OKUL SÜRECİ İLE İLGİLİ AÇIK VE NET BİLGİLER VERİN

Adaptasyon sürecini sorunsuz atlatmak için önce çocuğa gideceği okul ve öğretmenlerini tanıma fırsatı verilmesini öneren Uzm. Klnk. Psk. Durak, “Okulda neler yapacağına dair fikirler üretebilirsiniz. Okulla ilgili sunulan fikirlerin yanlış ve abartılı olmamasına lütfen dikkat edin. Okulun sadece eğlence alanı olarak tanımlanmaması gerekmektedir. Okula geri dönen veya yeni başlayacak çocuklarımıza kullandığımız ifadeler de çok önemlidir. Okul açılıyor artık senden kurtuluyorum, seninle çok uğraştım sıra öğretmenin de, o seni adam eder gibi sakıncalı ve yanlış algılanabilecek ifadelerden lütfen uzak durun” açıklamasında bulundu.

 

ÖĞRENCİLİK ANILARINIZI ÇOCUĞUNUZLA PAYLAŞIN

Anaokulu sürecinde olan minik çocuklar için okul kelimesinin bazen korkunç bir kâbusa dönüşebileceğini belirten Uzm. Klnk. Psk. Durak, ailelere şu önerilerde bulundu: 

“Ana sınıfına ya da ilkokul 1. sınıfa ilk kez gidecek olan çocuklar, anne babalarından ilk kez ayrılırlar. Bu nedenle okulun kapısından kaçarak uzaklaştığınız bir durumda aşırı kaygılı olabilirler. Uzun süre yakanıza yapışıp, ayrılmak istemeyip gözyaşı dökebilirler. Bu durumda yapıcı tavırlar sergilemek önemlidir. Seni bugün okulun bahçesinde bekliyorum, ne zaman hazırsan o zaman gideceğim ve seni söylediğim saatte gelip alacağım denilebilir. Okula giderken yine onu geri alacağınız saati belirtmenizde fayda vardır. Sizin işe, onun okula gitmesi gerektiği durumlardan konuşabilirsiniz. En önemlisi ve keyif verenler arasında sizin de geçmişte nasıl bir öğrenci olduğunuzdan, önlüklü veya okul yıllarına ait fotoğraflarınıza beraber bakabilir, komik anlarınızdan bahsedebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun bu yeni tecrübe için daha heyecanlı ve istekli olacağından emin olabilirsiniz.” 

 

OKULLAR AÇILMADAN ÖNCE ERKEN UYUMAYA ALIŞTIRIN

Tatil sonrası çocukların sabahları erken kalkmakta zorluk çekebileceğinden de bahseden Uzm. Klnk. Psk. Jülide Durak, “Çocuğunuzu okullar açılmadan 5-6 gün önce erken uyumaya alıştırabilirsiniz. Çocuklar için olduğu kadar aileler için de farklı bir rutin onları beklediğinden bu uyku saatindeki değişiklik, ebeveynler tarafından da rol model olmak amacıyla uygulanmalıdır. Unutmayın ki çocuklar anne babalarının yansımasıdır. Tatil dönüşü tekrar erken kalkmaya başladığında bu süreci biraz daha kaliteli aktivitelerle atlatabilirsiniz. Örneğin, okul sonrası açık havada oyun parkında birlikte oyun oynayabilirsiniz. Erken kalktığı ve tüm gün kaliteli zaman geçirdiği için uykusu daha erken bir saatte gelecektir. Erken yattığı için de ertesi sabah erken saatte kalkacaktır” şeklinde konuştu. 

 

TABLET VE TELEFONU BİR ANDA YASAKLAMAYIN

Tablet, telefon veya bilgisayar gibi teknolojik cihaz kullanımlarının da okullar açılınca uygun şekilde sınırlandırılması gerektiğini belirten Uzm. Klnk. Psk. Jülide Durak, şunları söyledi:

 

“Okullar kapanınca sınırsız bir şekilde kullanmaya izin verdiğimiz teknolojik aletleri bir anda okulların açılmasıyla birlikte tamamen kaldırırsanız, çocuğunuz bunu ceza olarak algılayabilir. O da ders çalışmayarak sizleri bu şekilde cezalandırabilir. Bu yüzden yaş grubunu da göz önünde bulundurularak kısıtlı bir sürede kullanılmasına izin verebilirsiniz. Başka uğraşlar ekleyerek teknolojiden biraz daha uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında çocuğunuzun yeteneği ve isteği doğrultusunda herhangi bir spor ya da sanatsal faaliyete de katılmasını sağlayabilir ve sosyal yönden gelişimine de katkıda bulunabilirsiniz.”

 

OKULU DEĞİŞTİYSE STRESE GİREBİLİR

Okul değişikliği gerçekleştiren çocukların da psikolojilerine aileleri tarafından önem verilmesi gerektiğini işaret eden Uzm. Klnk. Psk. Jülide Durak, “Okul değiştiren çocukların psikolojisi çoğu zaman önceden planlı olup olmadığına ya da yaşamış olduğu bir stres faktörüne göre değişebilmektedir. Fakat her ne sebeple olursa olsun, okul ya da öğretmen değişikliği ancak planlı ve ebeveynlerin uygun şekilde aldığı önlemlerle atlatılabilmektedir. Bunları planlı okul değişimleri, plansız okul değişimleri, travma sonrası okul değişimleri, çocuğun okul değiştirmeyi istemesi olarak adlandırabiliriz. Çevre değişikliği çocuğunuzu strese sokabilir. Okula gitmek istemeyebilir, sosyal kaygısında artış gözlenebilir. Eğer ilk defa okula başlayacaksa ya da okul değişikliği yapılacaksa okullar açılmadan önce gideceği okula ziyaret gerçekleştirilmeli. Çocuk öğretmeniyle mutlaka önceden tanıştırılmalıdır” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 12000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı