Kuzguncuk’ta Dünya Temizlik Günü Etkinliği

KUZGUNCUK SAKİNLERİ “DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ”NDE SOKAK TEMİZLİĞİ İÇİN YARIN BİR ARAYA GELDİ

 

İSTANBUL’DA SON BAHARIN EN GÜZEL YAŞANDIĞI SEMT OLAN KUZGUNCUK CADDESİ VE SOKAKLARINDA SONBAHAR TEMİZLİĞİ YAPILDI

 

SEMT SAKİNLERİNDEN ESNAFA, ÇOCUKLARDAN BELEDİYE GÖREVLİLERİNE KADAR HERKES “TABLO GÜZELLİĞİNDEKİ” KUZGUNCUK İÇİN ÇALIŞTI

 

TÜRKMEN: ‘’ ÜSKÜDAR’DA GÜNDE 550 TON ÇÖP ÇOK FAZLA’’

 

Doğaya saygılı ve korumacı bir belediye olarak Türkiye’de örnekle gösterilen Üsküdar Belediyesi, Kuzguncuk Caddesi ve Kuzguncuk Bostanında Temiz Çevre Temiz Üsküdar etkinliği yaptı. Başta Kuzguncuk halkı olmak üzere tüm İstanbulluların davetli olduğu etkinlikte Kuzguncuk caddesindeki sonbahar yaprakları ve bostanın etrafındaki kuru bitkiler belediye ekipleri ve gönüllü vatandaşlar tarafından temizlendi. 

 

Üsküdar Belediyesi, ‘Dünya Temizlik Günü’ çerçevesinde Kuzguncuk sakinleri sokak temizliği için bir araya getirdi. Temizlik günü tiyatro gösterisi ve fotoğraf sergisinin de yer aldığı etkinliğe, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de katıldı.

 

Üsküdar Belediyesi, ‘Dünya Temizlik Günü’ çerçevesinde Kuzguncuk Caddesi ve Kuzguncuk Bostanında Temiz Çevre Temiz Üsküdar etkinliği gerçekleştirdi. Başta Kuzguncuk halkı olmak üzere tüm İstanbulluların davetli olduğu etkinlikte, Kuzguncuk caddesindeki sonbahar yaprakları ve bostanın etrafındaki kuru bitkiler belediye ekipleri ve gönüllü vatandaşlar tarafından temizlendi. 

 

Temizlik günü tiyatro gösterisi ve fotoğraf sergisinin de yer aldığı etkinliğe, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de katıldı. Etkinlikte Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve gönüllü çocuklar sokağa atılmış çöpleri ve dökülen yaprakları topladı.

 

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ”Bugün çok özel bir gün, Dünya Temizlik Günü. Bugünü bütün İstanbul’da, bütün Üsküdar’da en iyi şekilde bir mesaj vermek suretiyle değerlendirmek gerekiyor. Üsküdar Belediyesi olarak amacımız budur. Buradan bütün çocuklara, yetişkinlere sesleniyoruz ve diyoruz ki, dünyamız için çevremizi temiz tutalım. Kirlettikten sonra temizlemek zor. Temizlemek için de ayrı bir efor, ayrı bir masraf gerekiyor. Bugün bu özel günü, bir mesaj verme adına çocuklarımıza bir etkinlik düzenliyoruz. Yapılan resimler, pankartlara yapılan sergiler, tiyatro oyunların hepsi ‘dur kardeşim bir dakika çevreni temiz tut, çevreyi kirletme’ demek için. Bu çocuklarımız aslında burada yetişkinlere bir feryat ediyorlar bir mesaj veriyorlar” dedi.

 

Türkmen: Önemli olan kirletmemeyi başarmalıyız’’

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Dünya Temizlik Günü’nde herkese bir mesaj vermek isteklerini söyledi:

‘’Bugün Üsküdar Belediyesi olarak sadece Üsküdar’a, İstanbul’a Türkiye’ye değil dünyaya seslenmek istiyoruz. Dünyaya Kuzguncuktan bir mesaj vermek istiyoruz ve diyoruz ki bu sevgili yavrularımıza, çocuklarımıza daha yaşanabilir daha temiz daha doğal daha yeşil bir çevre ve bir dünya bırakmak bugünün yetişkinleri olarak hepimizin en önemli görevidir. Dünya temizlik günü ilk olarak Estonya’da başlatıldı. Türkiye’de de buna destek veren ilk belediye Üsküdar oldu. Önemli olan çevremizi sokağımızı mahallemizi ülkemizi ve dünyamızı temizlemek değil önemli olan temiz tutmak, önemli, olan kirletmemek. Tabi ki kirletilince temizliyoruz ama önemli olan kirletmemeyi başarmalıyız. Gelişi güzel sokağa çöp atmamalıyız. Kabuklu yemiş yediğimiz zaman onların kabuklarını, sokaklara, kaldırımlara, caddelere asla atmamalıyız. Elimizdeki poşetleri, plastikleri, su kaplarını, su şişelerini, çikolataların ambalajlarını kesinlikle sokaklara, denizlere atmamalıyız. Bir önemli konuda sevgili çocuklar, anneler, babalar çöplerimizi dışarıya zamanında çıkarmalıyız. Çöp arabasının saatinden önce çöpü dışarıya bırakmak da çevreyi kirletmektir. Buna da dikkat etmemiz gerekir. Çevreyi temiz tutma konusunu inşallah çocuklarımızla birlikte başaracağız. Salı ve Cuma günleri Üsküdar’da dönüşebilen çöpleri toplama günleri. Dolayısıyla o günlere çok dikkat edeceğiz. Onları tekrar ekonomiye kazandırmak için günlerinde konteynerlerine atmamız gerekir. Biz o geri dönüşüm atıklarıyla elde ettiğimiz gelirle eğitime katkı sağlıyoruz, yoksulların ihtiyaçlarını gideriyoruz. Aynı zamanda da özellikle kağıt atıklar sayesinde kağıt yapımı için ağaçların kesilmesinin de önüne geçiyoruz. ‘’

 

Türkmen: ‘’ Üsküdar’da günde 550 ton çöp çok fazla’’

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen Üsküdar’da toplanan günlük çöp miktarının da çok fazla olduğunu hatırlattı. 

 

‘’Üsküdar’da günde yaklaşık 550 ton atık topluyoruz. Bu çok ciddi bir rakam bu kadar çöpün çıkmaması lazım. Tüketimin bu kadar hızlı yaygınlaşmaması lazım. Daha az çöp çıkarmalıyız, çevremize karşı daha duyarlı olmalıyız.   Bizler belediye olarak onları ayrıştırarak yeniden geri dönüşüme ve dolayısıyla ekonomiye kazandırıyoruz. Özellikle yetişkinler Üsküdar sahilinde geliyorlar fıstık, çekirdek gibi kabuklu kuru yemişlerin kabuklarını yere atıyorlar bu bize yakışmıyor. İki yıl önce karar aldık kabuklu yemiş kabuklarının yere atanlara karşı istemeyerek de olsa ceza yazıyoruz. Bu gelirle de yaşlılara çocuklara ve ihtiyaç sahiplerine yardım ediyoruz.’’

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 12000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı