Kruvaziyer sektörünün Akdeniz’deki en büyük fuarına “İzmir” damgası

İzmir Valiliği'nin koordinasyonuyla 5 kurumun, kentin yurt dışındaki tanınırlığını artırarak kruvaziyer gemileriyle İzmir'e daha çok turistin gelmesini sağlamak hedefiyle oluşturduğu heyet, İspanya’nın Malaga kentinde düzenlenen kruvaziyer sektörünün Akdeniz’deki en büyük Fuarı Seatrade Med’e katıldı. 2 gün süren fuarda, liman kenti olan İzmir'in tarihi ve doğal özelliklerine vurgu yapılarak kruvaziyer turizmindeki avantajları anlatıldı. Planlanan sefer sayılarının artırılması ve yeni rotalara İzmir'in de dahil edilmesi için uluslararası tur şirketleriyle birebir görüşmeler yapıldı.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Oğuz Özkardeş,  IMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Ticaret Odası Danışmanı Mine Güneş Kaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Onur Eryüce, İZFAŞ Fuarlar Koordinatörü Batuhan Alpaydın, İzmir Büyükşehir Belediyesi Turizm Müdürü Melih Kayacık, Turizm Koordinatörü Sinem Soygül, İzmir Ticaret Odası Uluslararası Etkinlikler ve Turizm Müdürlüğü Yerel Etkinlikler, Fuar Planlama ve Operasyon Görevlisi Ekin Sıla Özsümer’den  oluşan İzmir heyeti, Malaga Fuar ve Kongre Merkezi'nde 14-15 Eylül 2022  tarihleri arasında düzenlenen Seatrade Med’e katıldı.

 

GALA YEMEĞİ’NDE 2 ÖNEMLİ TEMAS

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Özkardeş ve İzmir Ticaret Odası Danışmanı Mine Güneş Kaya, fuarın açılışından bir gün önce Akdeniz Kruvaziyer Birliği ve Seatrade Med Fuarı özel gala gecesine katılarak,  Msc Crociere CEO’su Gianni Onorato, Msc Crociere Yönetim Kurulu Başkanı,  Kruvaziyer Hatları Uluslararası Birliği (CLIA) Dünya Başkanı Pierfrancesco Vago ve Celestyal CEO’su Chris Theophilies ile bir araya geldi. Özkardeş, özel olarak yapılan görüşmelerde her iki hattın İzmir’e olan ilgilerinin devam ettiğini ifade etti.

 

Teknik detayların, liman olanaklarının, yeni turistik ürünlerin de aktarıldığı görüşmelerde iki önemli firma, varolan İzmir seferlerini artırmak ve turnaorund operasyonları geliştirmek için İzmir’e tekrar davet edildi. Özkardeş, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in İzmir’in önemli kruvaziyer destinasyonları arasında yer alması konusunda büyük çaba sarf ettiğini, kendilerinin de turizm meslek komitelerini temsilen bu vizyona uygun şekilde önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

 

14 FİRMA, 4 FARKLI ORGANİZASYON TEMSİLCİSi İLE GÖRÜŞÜLDÜ

İzmir heyeti, yaklaşık 70 ülkeden 3 bin katılımcının yer aldığı fuar kapsamında, dünyanın önde gelen kruvaziyer ailesi Carnival Corporation, ayrıca Costa Cruises, Msc Cruises, Mano Cruises, Norwegian Cruise Line Holdings, Regent Cruises, Oceania Cruises, Royal Caribbean Group, Scenic Cruises, Celestyal Cruises, Variety Cruises, Emerald Cruises, V Ships Leisure, Silversea Cruises, Explora Cruises gibi İzmir’e gelen ve İzmir’i tanımak isteyen potansiyel hatlar ile görüşmeler yaptı.

 

Olası etkinlikler için Posidonia Sea Tourism Forum, Kruvaziyer Hatları Uluslararası Birliği (CLIA), Akdeniz Kruvaziyer Birliği (Medcruise), Seatrade Informa, Global Sürdürülebilirlik Turizm Konseyi temsilcileri ve üst düzey yöneticileri ile görüşmeler yapıldı. Madrid Ticaret Ateşesi Savaş Tarhan ve Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansı Ürün Geliştirme Direktörü Ceylan Şensoy ile de bir araya gelinerek İzmir’in Akdeniz’de ticari ve turistik potansiyeli konusunda da karşılıklı görüşler ifade edildi.

 

UNESCO SÜRECİ, FLAMİNGO TURU VE GASTRONOMİ ROTALARI ANLATILDI, COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERDE TEDARİK VURGUSU YAPILDI

Tanıtımlarda mevcut Unesco miras alanları ile geçici listede olan ve başvuru aşamasına gelinen Unesco süreçlerinden de bahsedildi. Ayrıca görüşmelerde İzmir’in yeni ürünleri flamingo turu, gastronomi rotaları ve bağ yolu, Musevi mirası “visitizmir” aplikasyonu, Vr-Ar deneyimleri ve “directizmir” programı ile ilgili de bilgi verildi. Gemide ve destinasyonda müşteri deneyimi noktasında yiyecek ve içecek odaklı olarak İzmir’in coğrafi işaretli ürünlerinin gastronomi deneyimine nasıl dahil edilebileceği noktasında da karşılıklı çalışma yapılması kararı alındı.

 

YOL HARİTASI BELİRLENDİ, BİRLİKTE ÇALIŞMAYA DEVAM

Son derece olumlu geçen görüşmelerin ardından İzmir heyeti yol haritasını belirledi. Buna göre hep birlikte Akdeniz’deki kruvaziyer şirket merkezleri Cenevre, Cenova, Hamburg, Southampton ve Monako başta olmak üzere daha sonra da Kuzey Amerika’ya da devam etmek suretiyle üst düzey görüşmeler ve tur planlama, denizcilik, liman ve liman gelişimi birimlerine de gidilerek özel sunumlar hazırlanacak. Öte yandan kruvaziyer gemilerin kaynak pazarlarında olan ülkelerden gelecek yöneticiler ile İzmir’e fam trip yapılması ve karşılıklı olarak da İzmir’den turizm programlarına yönelik roadshowlar yapılması planlanıyor. Heyet, aynı zamanda dünya kruvaziyer turizminde önemli olan Seatrade, CLIA, MEDCRUİSE ve POSİDONİA SEA TOURISM FORUM gibi kruvaziyer sektörüne yönelik büyük ve küçük ölçekte organizasyonların İzmir’e çekilmesi için var gücüyle çalışıyor. İlgili konularda CLIA Dünya Başkanı Pierfrancesco Vago, Medcruise Başkanı Figen Ayan, Seatrade İnforma Grup Direktörü Mary Bond ve Posidonia Deniz Turizmi Forumu Yöneticisi Theodoros Vokos ile görüşen heyet, dosya hazırlama ve lobi faaliyetleri kapsamında iş takvimi oluşturuyor.

 

ÖZKARDEŞ: “BİRLİKTEN GÜÇ ALIYORUZ”

İzmir heyetinin geçtiğimiz Nisan ayında, ABD Miami Beach Kongre Merkezi'nde düzenlenen kruvaziyer sektörünün en büyük Fuarı Seatrade Cruise Global’e de katıldığını ifade eden İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Oğuz Özkardeş, “Kentimiz için tüm paydaşlar bir arada çalışıyoruz. Birlikteliğimizden aldığımız güçle ziyaretlerimizi sürdüreceğiz. İkili ilişkiler sayesinde İzmir’in kruvaziyer turizminde ivme kazanacağına inanıyorum” dedi.

 

UYDU…

İzmir heyetinin gerçekleştirdiği ziyaretler:

-Msc Cruises Başkanı ve Clia Dünya Başkanı Pierfrancesco Vago

-Costa Crociere Başkanı Mario Zanetti

-Msc Cruises CEO’su Gianni Onorato

– Chris Theophilides, Celestyal CEO’su

– Marios Polydorou, Celestyal İş Geliştirme ve Müşteri Deneyimi Direktörü

– Michel Nestour – Carnival Corporation Limanlar Gelişimi Başkan Yardımcısı (Avrupa)

– Richard Cooke – Carnival Corporation Limanlar ve Projeler Müdürü

– Akdeniz Kruvaziyer Birliği (Medcruise) Genel Sekreteri Aimilia Papachristou

– Akdeniz Kruvaziyer Birliği (Medcruise) Başkanı Figen Ayan

– Royal Caribbean Group Hükümetlerarası İlişkiler Direktörü Alessandro Carollo

– Royal Caribbean Group Gemi Konumlandırma ve Rota Planlama Başkan Yardımcısı Christopher S. Allen

– Francesco De Curtis Msc Crociere Limanlar Operasyon Direktörü

– Maria Christina Marsano – Msc Crociere Liman Hizmetleri Ticaret Müdürü

-Christopher Knowles – Msc Crociere Explora Journeys- Liman Operasyonları Uzmanı

– Andrea Prati – Costa Crociere Gemi üssü Gelir Arttırım Direktörü

-Michela Scavazzo- Costa Crociere Planlama ve Operasyon Direktörü

– Mary Bond Seatrade ve Informa Editörü ve Grup Direktörü

– Chiara Giorgi, Seatrade Etkinlik Direktörü

– Emma Bond, Seatrade Kruvaziyer Etkinlikleri Yöneticisi

– Gregg Zalkin – Norwegian Cruise Line Holdings Strateji ve Global Ortaklıklar Direktörü

– Jean Pierre Joubert – Norwegian Cruise Line, Ocenia Cruises, Regent Seven Sea Cruises Başkan Yardımcısı

– Marillisa Giannessi, Silversea Cruise Destinasyon Hizmetleri Direktörü

– Julian Poston, V. Ships Leisure, Liman Operasyonu Direktörü

– Hugues Lamy – Scenic Luxury Cruises and Tours, liman Operasyon Direktörü

-Moran Mano – Mano Maritime, Yönetici

– Gil Hashmonay – Mano Maritime , Pazarlama Müdürü

-Marie Caroline Laurent – Clia Cruise Lines İnternational Association Avrupa Genel Direktörü

– Maria Deligianni- Clia Cruise Lines İnternational Association, Clia Genel Direktörü

-Dr. Ionnis Papas, Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi Akdeniz Bölge Direktörü

– Ionnas Bras, Kruvaziyer Destinasyon Geliştirme Uzmanı Five Senses

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 12000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı